Konference spojovacího vojska

1
  • 6.6.2025
  • Lukáš Richter

Ve dnech 4.–5. června 2025 proběhl ve výcvikovém prostoru Bečva u Lipníku nad Bečvou již devátý ročník Konference spojovacího vojska. Tato každoroční událost se stala tradičním prostorem pro setkání špičkových odborníků z oblasti obrany, bezpečnosti, kybernetiky a komunikačních technologií. Letos se však ještě výrazněji potvrdilo, že spojovací vojsko Armády ČR už dávno není jen technickou jednotkou, ale strategickým partnerem pro celý stát.

 

 

Spojovací vojsko jako nový leader v oblasti komunikace a kyberbezpečnosti

V úvodním projevu ředitel Sekce KIS generál Petr Šnajdárek zdůraznil, že spojovací vojsko přebírá zcela novou roli v rámci bezpečnostní architektury České republiky. Stává se hlavním garantem sjednocení, zabezpečení a propojení komunikačních systémů státu. A to nejen ve vojenských operacích, ale i v mírovém životě země – při přírodních katastrofách, kybernetických útocích nebo v případě kolapsu civilní infrastruktury.

 

„Bezpečné spojení je základem obranyschopnosti i krizového řízení. Spojovací vojsko má kapacity a zkušenosti, které dnes musí sloužit i civilnímu sektoru, protože místo zasažené povodní se od bojového pole často liší jen kontextem, ne nároky na komunikaci,“ uvedl generál Šnajdárek.

 

 

Místo pro setkávání, technologii i etiku

Konference přilákala zástupce ozbrojených sil, akademické sféry, komerčního sektoru i složek Integrovaného záchranného systému (IZS). Společně diskutovali o nejnovějších trendech v oblasti informačních technologií, kybernetické ochrany a taktických komunikačních systémů.

 

Spoluorganizátorem konference byla Česká pobočka AFCEA – mezinárodní nevládní a nezisková organizace, která vytváří etickou platformu pro spolupráci mezi státem, armádou, univerzitami a průmyslem v oblasti obranných technologií.

 

Klíčová sdělení a výzvy

  • Spojovací vojsko není jen „ticho před bouří“, ale aktivní síla v každodenní bezpečnosti státu.
  • Mírové výzvy – jako přírodní katastrofy nebo kyberútoky – vyžadují stejně spolehlivé komunikační řešení jako vojenské operace.
  • Spolupráce mezi armádou, akademickým světem a technologickými firmami je klíčem k modernizaci české bezpečnostní infrastruktury.

 

 

Mezinárodní přesah a partnerství

Velký důraz byl také kladen na mezinárodní spolupráci, sdílení know-how a prezentaci nejnovějších technologií, včetně mobilních datových center, dronových komunikačních stanic, taktických systémů řízení spojení a ochrany proti elektronickému boji.

 

Konference spojovacího vojska 2025 tak ukázala, že ve spojení je síla – nejen mezi jednotkami, ale mezi institucemi, sektory a lidmi. Spojovací vojsko se stává srdcem moderní bezpečnosti České republiky – a to i v dobách, kdy nikdo nestřílí.